Orbone® Hücre ve Doku Bankası 2009-2010 yıllarında Avrupa’da Fransa Biobank Doku Bankası ve Luxembourg Kemik ve Doku Bankası ile başlattığı çalışmaların devamında, Türkiye’de de eş zamanlı çalışmalar sağlayarak öncelikli olarak Allogreft pazarının denetimini güçlendirmek ve kaliteyi arttırmak için “insan doku ve hücreleri ile bunlarla ilgili merkezlerin kalite ve güvenliği hakkında yönetmelik” çalışmalarına büyük katkılar sağlamış ve 27 Ekim 2010’da resmi gazetede yayınlatmıştır.

Allogreft ithalatı ön izin çalışmalarına destek vererek 2011’de Sağlık Bakanlığı “TİTCK” Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu İleri Tedavi Tıbbi Ürünleri daire başkanlığı  ile çalışmaları hızlandırmış ve kuruma birçok bilgi ve belge sağlamıştır. Hazırlanan tüm çalışmalar bittiğinde 2012 yılında ön başvurularını tamamlayıp resmi satış iznini alan ilk firmadır. Allogreft sektöründe kalite ve güvenliğin ön planda tutulmasını savunan, sektör tarihinde ilk olarak ürün sorumluluk sigortasını ve benzer belge gereksinimlerin yasalaştırılmasına öncülük eden firmadır.

Orbone® Hücre ve Doku Bankası, TİTCK resmi onayının ardından 2013 yılından itibaren öncelikle Fransa Biobank, Luxembourg Bone and Tissue Bank, European Medical Contract Manufacturing ve bunlarla birlikte Bacterin Inc. doku bankalarından insan kaynaklı doku ve kemik ithal etmiştir. Yüzlerce cerrahi operasyonun kemik dokularını karşıladığı, özellikle Balta Limanı kemik hastanesi başta olmak üzere ortopedi ve beyin cerrahisinde tümör vakalarına kullandırdığı Supercrit® Allogreft dokularının kalitesinden üstünlükle söz ettirmiştir.

Orbone® 2010 yılından başlayarak ithalat süresince de yaptığı Doku Bankacılığı çalışmaları ile Avrupa ve Amerika’daki köklü Doku Bankaları olan “Fransa Biobank, Luxembourg Bone and Tissue Bank, European European Medical Contract Manufacturing ve Bacterin Inc.” ile denetim, kalite ve güvenlik çalışmalarına hız kesmeden devam ederek, Türkiye’de Allogreft sektörünün öncüsü olmuştur. Bununla birlikte 2013 yılında Avrupa’daki partnerleri ile anlaşarak Türkiye’de bir doku bankası kurmanın adımlarını atmıştır.

Orbone® aynı zamanda eş zamanlı olarak 2014 tarihinde SGK-SUT çalışmalarına destek olmaya başlamıştır. SUT çalışmaları süresince yaptığı ithal dokulardan başarı ile söz ettirirken, operasyonların kalitesini artıran ve ileri teknoloji olan eCOO® Supercritical Co2 doku ünitelerinin kullanıldığı bu teknolojinin transfer anlaşmalarını imzalamış ve ülkemizde kazandırmıştır.

İnsan kemik ve dokularını işleme alanında ulaşılmış en güncel ve güvenilir teknoloji ile otojen doku kalitesine yakın üstün eCOO® Supercritical Co2 teknolojisi ile insan kaynaklı doku üreten Türkiye’nin ilk ve tek doku ve kemik bankasıdır.

Orbone® üretim izinlerini aldığı ilk günden bu yana “yurtdışından kadavra ithal etmemiş” olup, ülkemizdeki hastanelerden tıbbi atık olarak özenle ve sıkı kurallar içinde canlı insan kaynaklı doku toplamaktadır. Sert ve yumuşak doku grupları olarak üretilen tüm dokuları titizlikle cerrah ve hastalarımıza sunmaktan, en kaliteli teknoloji dokularını %100 Yerli ve Milli imkanlarla ülkemizde üretmekten gurur duymakta ve insan kaynaklı dokular alanında sektöre düzen ve yerlilik getirmektedir. İnsan Kaynaklı Doku sektöründe Avrupa’daki Doku Bankalarıyla iş geliştirme programlarına katılıp, Türkiye’de ki ilgili kurumlara katkılar sağlamaya, doku ve teknoloji geliştirme alanındaki AR-GE çalışmalarına da devam etmektedir.

Orbone® Hücre ve Doku Bankası, ürünlerin cerrahlara, hastanelere, ameliyat merkezlerine ve kliniklere, kaliteli ve güvenli bir şekilde dağıtılmasına adanmıştır. Dağıtıcılarımız ve son kullanıcılarımız, allogreftlerimizin yüksek kalitesine, yüksek eğitimli doku bankası uzmanlarımıza, biyomühendislik ve genetik bilimler dalındaki özel üretim ekibimize güvenmektedir.

Orbone® Hücre ve Doku Bankası, GMP İyi Doku Uygulamaları ile uyumludur. Dünya’da ki en yüksek laboratuvar standartı olan A sınıfında doku üretmektedir. Geleneksel kemik ve yumuşak dokulardan nakil için özel ürünlere kadar çok çeşitli cerrahi allogreft seçenekleri sunarak tıp camiasına hizmet etmektedir.

Yüksek kalite ve güvenliği ilke edinen Orbone®, Türkiye’deki kaliteli üretimiyle cerrah ve hastalara kolaylıklar sağlamanın yanı sıra, doku toplamada, depolamada ve bitmiş ürün dağıtımda organize ettiği üstün takip sistemi ve yetkin sağlık ekibi ile ameliyat sonrası karşılaşılabilecek olası komplikasyonlara da hızlı ve etkin çözümler getirmeyi garantilemektedir.

Orbone® dokularının hepsi ürün sorumluluk sigortası ile güvence altına alınmıştır.

Orbone® Hücre ve Doku Bankası, Avrupa Doku ve Hücre Bankaları Birliği “EATCB” kurumsal üyesidir. Ülkemizde Avrupa Doku ve Hücre Bankaları Birliği “EATCB Kurumsal Üyeliği” onaylanan ilk Hücre ve Doku Bankasıdır.

Orbone® Avrupa GMP üretim ve kalite standartlarını taviz vermeden birebir uygulamaktadır. Avrupa’da birlikte çalıştığı doku bankalarının AR-GE programlarına öncülük etmektedir.